Spotkanie w Niemczech

2012-10-25 11:11:54

W ramach programu COMENIUS ośmioro uczniów wraz opiekunami odwiedziło przyjaciół z niemieckiej szkoły w Ebsdorfie. Spotkali się tam z uczniami i nauczycielami ze szkół portugalskiej, hiszpańskiej oraz tureckiej. W ramach projektu uczniowie pracowali w „międzynarodowych” podgrupach nad różnorodnymi zadaniami. Podczas kilkudniowego pobytu (od 8-12 października) przedstawili między innymi wydarzenia (te pozytywne i te negatywne) dotyczące rozwoju demokracji w poszczególnych krajach. Nasi uczniowie zaprezentowali w postaci prezentacji multimedialnej historię rozwoju praw kobiet w Polsce oraz (jako wydarzenie negatywne) przedstawili wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego w 1981r.

W ramach zajęć integracyjnych szczególną uwagę zajęło zadanie postawione grupom polegające na konstrukcji modelu składającego się z 3 balonów, 2 kartek papieru, sznurka, woreczka foliowego oraz taśmy klejącej. Konstrukcja miała za zadanie zapewnić bezpieczne lądowanie  surowemu jajku puszczonemu z wysokości 1 piętra na podłoże betonowe. Trzeba przyznać, że współpraca między młodymi ludźmi dała rezultaty i na 6 zbudowanych konstrukcji, aż 5 spełniło swoje zadanie.

Nasi uczniowie mile zaskoczyli nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół, gdyż planując wyjazd przygotowali dla nich ręcznie wykonane maskotki.

Ponadto wszyscy mieli okazję zwiedzić piękne uniwersyteckie miasto – Marburg, odwiedzić gospodarstwo ekologiczne, skansen HESSENPARK oraz zobaczyć centrum Frankfurtu nad Menem.

Zgodnie z tradycją wspólnych spotkań, przedstawiciele każdej szkoły zasadzili drzewo. Nasi przedstawiciele zasadzili drzewko czarnego bzu, które od tej pory rośnie przy wejściu do szkoły.

Podczas wizyty nawiązały się kolejne przyjaźnie i dlatego pożegnanie znowu było pełne emocji. Jednak następne spotkanie już niebawem. W maju 2013 r. przedstawiciele wszystkich szkół spotkają się w Portugalii.(sf) <Galeria zdjęć>