Wyjazdowa lekcja języka kaszubskiego

2013-04-19 13:40:38

9 kwietnia  odbyła się kolejna lekcja wyjazdowa związana z nauczaniem języka kaszubskiego w szkole podstawowej  w Liniewie.  Na tę lekcję pojechały dzieci  od klasy I do VI.  Miejscem docelowym i zarazem tematem nauki był Gdańsk – miasto wielu pamiątek tradycji i kultury pomorskiej, w tym i kaszubskiej. Już na przedmieściu mali podróżnicy przeczytali napis w kaszubskim języku: „Gduńsk - stol ёca Kaszёb”

Naszymi przewodnikami byli znani działacze kaszubscy, cenieni znawcy historii i kultury Trójmasta i Kaszub – pan Jerzy Nacel, emerytowany nauczyciel  Akademii Medycznej, który ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu wycieczek po Gdańsku oraz pan Andrzej Busler, kierownik biura poselskiego pani poseł Teresy Hoppe.

Szliśmy długim spacerem brzegiem Motławy, podziwialiśmy pomnik księcia pomorskiego Świętopełka, na który chłopaki z zapałem wdrapywali się – bo, przecież stanąć przy boku księcia, to niecodzienna okazja ;-) Na ulicy Straganiarskiej odwiedziliśmy siedzibę oddziału głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego a także biuro redakcji najważniejszego czasopisma na Pomorzu „Pomerania”.  Ugościła nas pani Lucyna Radzimińska – specjalistka od spraw Oświaty Kaszubskiej. Dzieci mogły poprzyglądać się zajęciom pracowników  biura. W komnatach Muzeum Bursztynu zachwycały się przedmiotami misternie wykonanymi  z naszego bałtyckiego złota, czyli bursztynu - kobiece ozdoby: kolie, bransolety, spinki do włosów, ale także przedmioty codziennego użytku, patery, miski, szkatułki, toaletki a nawet meble wykładane niezwykłymi  jantarowymi  mozaikami.

Oczywiście nie mogło zabraknąć atrakcji oferowanej  w  KFC czy MCdonaldzie, czyli fastfoodowych pyszności.

Pełni wrażeń, emocji, radości, z obolałymi  nóżkami po wędrówkach ulicami Starego Gdańska wracaliśmy do naszych domów w Liniewie, Lubieszynie, Płachtach, Sobączu -  bogatsi o przeżycie wspaniałej przygody w najważniejszym mieście naszej małej kaszubskiej „Tatczёzny”.(ic)  <Galeria zdjęć>