Z Comeniusem w Portugalii

2013-06-02 13:22:29

Powoli dobiega końca udział uczniów z Gimnazjum Publicznego w Liniewie w projekcie Comeniusa. „Krok do naszej wspólnej przyszłości” – to temat przewodni współpracujących z liniewskim gimnazjum szkół z Turcji, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii. W dniach 20-24 maja br. odbył się w Ourem (Portugalia) ostatni wspólny meeting, w którym uczestniczyły min. trzy uczennice naszego gimnazjum: Michalina Żygowska, Wiktoria Richert i Marta Łuczkiewicz. Tematem prezentacji i wymiany myśli były religie występujące w krajach poszczególnych uczestników projektu. Podczas swoich występów uczniowie prezentowali różnorodność kultur religijnych w swoich krajach oraz dobrowolność ich wyznawania przez obywateli, wolności w ich wyborze oraz potrzebę wzajemnej tolerancji osób je wyznających. Ponadto uczniowie przygotowali broszury, wersje „papierowe” wspomnianych prezentacji i wymienili się wzajemnie tymi produktami.

Ponieważ było to już ostatnie spotkanie w projekcie, uczniowie i nauczyciele wspominali dotychczasowe działania i wspólne spotkania w hiszpańskim San Sebastian, tureckim Nigde, niemieckim Marburgu oraz naszym Liniewie. Wszystkim uczestnikom głęboko w pamięci pozostały wspomnienia z Gdańska (kolebki współcześnie wyzwolonej Europy).

Udział naszego gimnazjum w projekcie pozwolił wszystkim uczestnikom oprócz odbywania ciekawych i bardzo atrakcyjnych wyjazdów, podzielić się z rówieśnikami wiadomościami o rozwoju demokracji w swoich krajach.  Wpływu ich na rozwój europejskiej kultury, demokracji, budowę wzajemnego zrozumienia i szeroko rozumianej tolerancji, co jest podstawą współżycia wielu kultur we wspólnej Europie.

Wizyta w Portugalii oprócz spotkań programowych pozwoliła naszym uczniom również w części poznać ten piękny kraj. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić Lizbonę, mieszkając w Fatimie odwiedzili sanktuarium, oraz położone nad oceanem, wypoczynkowe  miasteczko Nazare.(zw) <Galeria zdjęć>