ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

Wycieczka do Szymbarka

2013-11-05 14:55:13
Zdjęcie

 

18 i 19 października 2013 roku liniewska młodzież z klas V, VI i  I gimnazjum po raz kolejny miała możliwość czerpania z bogactwa kultury kaszubskiej. Celem naszych wyjazdowych lekcji był tym razem Szymbark wraz ze swymi malowniczymi okolicami.

   W piątek po ulokowaniu się w gościnnej szkole, poszliśmy pod pomnik zakładników szymbarskich złożyć hołd  ich męczeńskiej śmierci. Wieczorem spacerowaliśmy uliczkami Szymbarka – maleńkiej wioski kaszubskiej u stóp Wieżycy, najwyższego wzniesienia na Pomorzu, które następnego dnia zdobywaliśmy. Wspinaliśmy się także na wieżę widokową, zbudowaną – jak głosi legenda – przez samego diabła i podziwialiśmy przepiękne krajobrazy „Szwajcarii Kaszubskiej” (Diabeł, budowniczy wieży pewnie nie spodziewał się ile pozytywnych emocji dostarczy podróżnikom z Liniewa ;-)

Następnym naszym przystankiem był tor sprawnościowy na Kaszubskiej Drodze „U Stolema” w Ostrzycach usytuowany na linach wśród gałęzi bukowego zagajnika. Ogromną satysfakcją jest podejmować wysiłek pokonując własne słabości w dążeniu do celu. Trudne etapy Kaszubskiej Drogi wymagały ogromnego samozaparcia i siły woli godnej legendarnych stolёmów. Każdy z nas, tak jak Remus, bohater powieści A. Majkowskiego, zmagał się z „ukazkami” (potworami) naszych wyobrażni: Trudem, Strachem i Nie Warto.

Po niemal bohaterskich wyczynach, trzeba było posilić się solidnymi porcjami. Zawitaliśmy zatem do Kartuz, gdzie oprócz rozsmakowania się w  pysznościach w postaci pizzy, skorzystaliśmy z okazji, by zwiedzić pomnik autora powieści o przygodach Remusa Aleksandra Majkowskiego, zobaczyć jego willę, którą nazywał „eremem”, no i zrelaksować się na placu zabaw w pobliskim parku.

Do domów wróciliśmy z ogromnymi bagażami wrażeń i emocji, które dostarczyła nam kolejna wyprawa po kaszubskiej krainie a zdobywana w tym czasie wiedza przybliżyła nam Kaszuby, ten region, który coraz bardziej świadomie nazywamy naszą „Małą Ojczyzną”, czyli po kaszubsku „Tatczёzną”. (ic) <Galeria zdjęć>

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier