Konkurs Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”

2017-05-05 20:07:53

25 kwietnia w sali widowiskowej gościnnego GOKSiR’u odbyły się gminne eliminacje Recytatorskiego Konkursu Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Była to już piąta edycja tego Konkursu w gminie Liniewo. Uroczystego otwarcia dokonał Pan Dyrektor ZO w Liniewie Zbigniew Werczyński. Ciepłymi słowami przywitał uczestników, jurorów oraz wszystkich gości. Zaznaczył, że Konkurs już wpisał się w tradycję wydarzeń kulturowych w naszej gminie, a nasi recytatorzy odnoszą ogromne sukcesy w dalszych etapach Konkursu. W Konkursie brało udział 32 uczestników z czterech szkół gminy Liniewo. Odbył się w czterech kategoriach wiekowych.

W kategorii: grupa przedszkolna I miejsce otrzymała Zuzanna Garska z SP w Głodowie, II – Dominika Żołądek z SP w Głodowie.

W kategorii: klasy I-III wyłonili się następujący laureaci. I miejsce osiągnęła Dominika Biesik z SP w Głodowie, II miejsce przyznano Sandrze Kistowskiej z SP w Głodowie, III miejsce zdobyła Monika Szałajda z ZO w Liniewie.

W kategorii: klasy IV-VI zwyciężczynią  została Kinga Trzebiatowska z SP w Głodowie, II miejsce wywalczył Michał Mielewczyk z ZO w Garczynie a miejsce III Mateusz Jurczak z ZO w Liniewie.

W kategorii: gimnazjum przyznane zostały tylko 2 miejsca - I dla Moniki Jurczak oraz II dla Patrycji Leszka z ZO w Liniewie.                                                               W etapie powiatowym gminę Liniewo będą reprezentować następujące osoby: Zuzanna Garska, Dominika Żołądek, Dominika Biesik, Sandra Kistowska, Kinga Trzebiatowska, Michał Mielewczyk, Monika Jurczak i Patrycja Leszka.                                                                                                                .

Interpretacje konkursowe oceniało jury w składzie: Pan dr inż. Jerzy Koszałka wykładowca marketingu i europeistyki na Politechnice Gdańskiej, Pan mgr Jerzy Nacel wykładowca chemii w Akademii Morskiej, autor podręcznika do chemii w języku kaszubskim oraz Pan mgr Grzegorz Prądziński nauczyciel historii i języka kaszubskiego w Garczynie i Wysinie.

Czas oczekiwań na ogłoszenie wyników umiliła prezentacja multimedialna na temat książąt pomorskich przygotowana przez Mateusza Flisa a Pan Nacel wzbogacił nas swoją wiedzą na temat ich życia i panowania. Odpowiedni klimat stwarzała scena udekorowana przez Panie Bożenę Karczewską i Alicję Werczyńską oraz dziewczynki z kl. II gimnazjum. Przypominała mury średniowiecznego zamku.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania Pani Dyrektor GOKSiR’u Lucynie Piwowarczyk za udostępnienie pomieszczeń na potrzeby Konkursu.

Wszystkim uczestnikom Konkursu gratulujemy pięknych interpretacji utworów literackich w języku kaszubskim a laureatom życzymy jak największych sukcesów w kolejnym etapie Konkursu. (ic) <Galeria zdjęć>