Rewizyta

2010-06-16 13:26:39

Przez cały tydzień (między 6 a 13 czerwca) uczniowie Zespołu Oświatowego w Liniewie, a konkretniej Gimnazjum Publicznego, gościli grupę uczniów niemieckich ze szkoły w Heskem, w zaprzyjaźnionej Ebsdorfergrund. Była to druga część programu realizowanego przez obie szkoły w bieżącym roku – w marcu nasza młodzież spędziła tydzień u swoich obecnych gości. Ze strony niemieckiej kierują programem Marcus Bitzhoffer i Kathrine Sauer, ze strony polskiej Elżbieta Łuczkiewicz i Aneta Gajewska.

Program wizyty był niezwykle bogaty i atrakcyjny: po dniu spędzonym w szkole na lekcjach angielskiego i fizyki oraz po spotkaniu z dyrektorem Zbigniewem Werczyńskim i gronem pedagogicznym, niemieccy uczniowie i ich opiekunowie przeszli do Urzędu Gminy, gdzie przywitał ich Wójt Mirosław Warczak. Po tych oficjalnych punktach programu, rozpoczęła się wspólna zabawa, wspólne śpiewanie w sali widowiskowej miejscowego GOKSiR-u.

Kolejne dni, to wyjazd do Wdzydz Kiszewskich, Szymbarka, Będomina, Trójmiasta, gdzie spotkali się z historią dawniejszą i nowszą – byli na Placu Solidarności, na Westerplatte, zwiedzili Gdańską Starówkę, przeszli po sopockim deptaku i molo, a także po Galerii Bałtyckiej. Ciekawy sprawdzian przeszli w Akademii Przygoda w Lubaniu, gdzie Danek Ciupiński przygotował takie tory przeszkód, by młodzież wykorzystała wszystkie sposoby porozumiewania się dla zrealizowania wspólnych celów. Końcowym akcentem była pożegnalna kolacja przygotowana przez szkołę i rodziców uczniów uczestniczących w programie.

Kto obserwował długie pożegnanie uczestników tego wspólnego przedsięwzięcia, łzy płynące z oczu rozstających się młodych ludzi, nie może mieć wątpliwości – cel programu została zrealizowany: porozumienie i więź młodzież polskiej i niemieckiej jest (w tym przypadku) faktem.

Galeria zdjęć