ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

100 serc na 100-lecie Niepodległej

2019-01-11 11:05:43
Zdjęcie

Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wiele osób i organizacji zaplanowało różnorodne akcje, które miały uczcić tę doniosłą rocznicę. Podobnie uczynili uczniowie klasy 7a naszej szkoły, którzy już we wrześniu zaczęli przygotowania do przeprowadzenia własnego projektu. Zamysłem siódmoklasistów było zaktywizowanie jak największej liczby uczniów naszej szkoły do podjęcia różnorodnych działań na rzecz środowiska, społeczności lokalnych, pomocy sąsiadom, osobom starszym. Ogłoszenie projektu nastąpiło w październiku. Plan zakładał, że projekt zostanie ukończony, gdy na przygotowanej wcześniej mapie Polski pojawi się 100 serc, z których każde będzie symbolizowało 1 dobry uczynek.

Uczniowie całej szkoły zaczęli szukać pomysłów i szybko się okazało, że potrafią być kreatywni i działać z pożytkiem dla wielu osób. Starsi radzili sobie doskonale samodzielnie lub w grupach, młodszym często pomagali rodzice.

W ramach projektu uczniowie pomagali starszym ludziom w pracach przydomowych (porządkowanie obejścia domu, składowanie opału, prace porządkowe), udzielali pomocy koleżeńskiej (szczególnie pomoc w nauce uczniom potrzebującym), porządkowali tereny wiejskie (w Liniewie oraz Wysinie), sprzątali opuszczone groby. Ponadto wiele osób wspomogło działalność hospicjum oraz schronisko dla zwierząt.

Końcowym akcentem projektu była zbiórka poduszek dla podopiecznych hospicjum w Kościerzynie. Każdy z uczniów mógł podarować „jaśka” lub złożyć drobną kwotę na jego zakup. Ta część projektu przerosła nasze oczekiwania i szybko się okazało, że cel 100 serc został osiągnięty, a nawet przekroczony. W ramach zbiórki „jaśków” udało się zebrać (oprócz poduszek) 609 zł. Za zebrane pieniądze kupiliśmy jaśki, poszewki, kosmetyki dla ludzi starszych oraz artykuły higieny osobistej. Wszystko zawieźliśmy do hospicjum przy kościerskim szpitalu.

W ramach naszej akcji wzięło udział 158 osób. Byli to nie tylko uczniowie i ich rodzice, ale również nauczyciele i pracownicy obsługi i administracji. Wszystkim dziękujemy!!! (sf) <Galeria zdjęć>

 

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier