ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

Dzéń Jednotë Kaszëbów

2019-04-01 08:58:36
Zdjęcie

23 marca grupka młodzieży z naszej szkoły brała udział w uroczystościach obchodu Dnia Jedności Kaszubów zorganizowanych w Żukowie.  Dzień Jedności Kaszubów to święto ustanowione na pamiątkę pierwszego zapisu  nazwy  Cassubia w  bulli papieskiej  z  1238r.

Organizatorzy tej uroczystości zapewnili sporo atrakcji, m.in. koncert akordeonistów, ciekawą  animację kaszubskiej powieści „Żëcé i przigòdë Remùsa” Aleksandra Majkowskiego, różnorodne stoiska. Zwiedzaliśmy muzeum klasztoru norbertanek, które słynęły z pięknych haftów wykonanych na szatach i serwetach od przedmiotów liturgicznych. Hafty zakonnic stały się inspiracją do utworzenia wzornictwa kaszubskiego wykorzystanego w strojach, ceramice i innych przedmiotach codziennego użytku.

Przeżyliśmy dużo radości. Spotykaliśmy ciekawych ludzi, wśród nich ks. Romana Skwiercza znanego gawędziarza, wielokrotnego laureata Konkursu „Rodny Mòwë”, w którym teraz nasi uczniowie także biorą udział.  Udzielaliśmy wywiadów. Porobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Z przyjemnością będziemy wracali do tych wspomnień, ale będziemy także w kolejnych latach uczestniczyli w tych uroczystościach.(ic) <Galeria zdjęć>

 

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier