Wycieczka do Malborka

2019-10-20 20:45:21

Uczniowie klasy czwartej i piątej pod opieką wychowawców wybrali się  na wycieczkę do Malborka. Pojechaliśmy by zobaczyć wspaniały zamek krzyżacki, zwiedzić wystawę bursztynu i broni. Podróż autokarem nie  trwała długo, pogoda dopisała, więc zwiedzanie było tym bardziej przyjemne. Najpierw podziwialiśmy wspaniałą budowlę z zewnątrz. Zamek prezentuje się imponująco, zwłaszcza że dzięki renowacjom coraz więcej jego części przykuwa uwagę zwiedzających. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem monumentalnej postaci Madonny zdobiącej zewnętrzne  ściany murów zamkowych. Rzeźba ta była największą rzeźbą w średniowiecznej Europie, zniszczona w trakcie działań wojennych, trzy lata temu odzyskała dawną świetność. Wnętrza zamku wzbudziły zainteresowanie dzieci, zwłaszcza średniowieczny system grzewczy, który okazał się bardzo podobny do niektórych systemów stosowanych dzisiaj. Również inne udogodnienia, sposób dbania o higienę, toalety budziły zainteresowanie i podziw biorąc pod uwagę czasy, które pamiętają. Dla wielu uczniów interesujące były wspaniałe, rzeźbione i niezwykle kosztowne szachy, które można było podziwiać wraz z wystawą bursztynu. Pod koniec trasy zwiedzania weszliśmy do sal, w których w piękny sposób wyeksponowano imponujące zbiory broni białej i palnej używanej w okresie od średniowiecza do pierwszej połowy XIX wieku. Zwiedzanie trwało blisko trzy godziny i pod koniec  byliśmy już naprawdę zmęczeni, ale też zadowoleni po aktywnym i ciekawym dniu.

Opiekunami wycieczki byli pan Grzegorz Pielak, wychowawca klasy 4, pani Elżbieta Łuczkiewicz, wychowawczyni klasy 5 oraz pan Zbigniew Werczyński, dyrektor szkoły. (eł) <Galeria zdjęć>