Kaszubskie lekcje w Wygoninie.

2020-03-10 09:08:47

28.02.2020r odbyły się w Domu Wczasów  Dziecięcych w Wygoninie kaszubskie lekcje . Na 3-dniowy pobyt zjechała  się młodzież VII i VIII klas z różnych stron Kaszub. Oprócz naszej szkoły liniewskiej, którą reprezentowała szestnastka uczniów spędzało czas w Wygoninie jeszcze 5 grup: uczniowie z Pomlewa, ze Staniszewa, z Dębnicy Kaszubskiej, z Motarzyna i z Sycewic.

Organizatorzy naszych zajęć zapewnili nam ogrom atrakcji, podczas których młodzież zapoznawała się a nawet zawierała przyjaźnie.  Były leśne gry i podchody, zajęcia na placu, zabawy z piłką w przepięknej sali  gimnastycznej. Oczywiście nie obeszło się bez pokazu tańców kaszubskich. Jako wstęp zatańczony był przez wszystkich uczestników polonez z kaszubska zwany „tuńcã chòdzonym”. Nasza grupa połączona z grupą pomlewską  zaprezentowała 7 tańców, następnie w zupełnie innej choreografii tańczyła grupa motarzyńska.  Liniewskie dziewczyny  pokazały także własną choreografię tańca współczesnego. Uwieńczeniem pokazów była belgijka a potem  każdy już bawił się po swojemu w parze lub solo na wieczornej dyskotece.

Wieczór sobotni miał charakter artystyczny.  Wówczas zaprezentował swoją twórczość pan Janusz Mamelski  nauczyciel grupy staniszewskiej.  Recytowane były jego utwory a pan Janusz opowiadał o swoim kunszcie pisarskim.  Uczniowie z Dębnicy Kaszubskiej pokazali nam wykonane przez siebie krótkie, ale bardzo ciekawe animowane filmiki  w kaszubskim języku.

Czas przepłynął nam zdecydowanie za szybko, w atmosferze radości. Uśmiechy  nie gasły na ustach a oczy błyszczały wszystkim jak gwiazdy. Naszą radością było poznawanie Regionu Kaszubskiego, radością było nawiązywanie nowych znajomości.  Nauka przeplatała się z zabawą a my zatracaliśmy  orientację i już nie wiedzieliśmy, w których momentach uczyliśmy się , a które chwile były świetną zabawą.

Podczas drogi powrotnej zwiedziliśmy  odrestaurowany pokrzyżacki zamek kiszewski. Pani przewodniczka oprowadzająca nas bardzo ciekawie opowiadała różne fakty związane z tym historycznym miejscem. (ic) <Galeria zdjęć>