ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

Co się dzieje na zajęciach kaszubskiego?

2020-06-03 10:55:47
Zdjęcie

Nauka języka kaszubskiego to nie tylko zakuwanie podręczników, słówek i łamanie języka na trudne do wymówienia wyrazy ale także dużo zabaw ruchowych, tańców, ćwiczeń rytmiki. Oczywiście najfajniejsza część nauki, to wycieczki, podczas których poznajemy region kaszubski ale także integrujemy się z młodzieżą uczącą się języka kaszubskiego  z innych szkół. Razem spędzamy wspaniały czas  Prezentujemy naszą kulturę, oglądany to, co przygotują nasi koledzy i wspólnie świetnie się bawimy. Nawiązują się wspaniałe przyjażnie, które kontynuujemy dzięki możliwościom, jakie stwarza internet.

Kto lubi tańczyć, ma możliwość uczestniczenia w warsztatach tańca kaszubskiego już od I klasy. Nasze tańce prezentujemy na szkolnych apelach, ale także podczas uroczystości kaszubskich w różnych miejscowościach.

Przed Świętami Bożego Narodzenia prowadzone są na zajęciach warsztaty haftu. Można wyhaftować upominek z motywem wzornictwa kaszubskiego lub świątecznego.

Kultywujemy tradycję kaszubską w formie „Gwiżdży”, czyli przebierańców wigilijnych, którzy wchodzą do liniewskich domów ze śpiewem kolęd kaszubskich i  polskich oraz z życzeniami świątecznymi i noworocznymi.

Bierzemy udział w konkursach recytatorskich i w dyktandzie kaszubskim. Uczniowie naszej szkoły osiągają duże sukcesy często zostając laureatami na najwyższych, wojewódzkich etapach konkursów.

Zajęcia kaszubskiego to też praca, ponieważ, aby coś osiągnąć, to trzeba pracować, uczyć się. Bywa i tak, że  praca i nauka wiąże się też z zabawą, z intensywnymi przeżyciami, po których zostają wspaniałe wspomnienia. Nie wiemy też, jak się potoczy  przyszłość, może wśród młodzieży liniewskiej znajdą się tacy, którzy swoje miejsce na ziemi znajdą właśnie w kulturze kaszubskiej. Dla tej kultury będą chcieli pracować. Dla niej oddadzą swoje ręce i nogi. W niej złożą swoje gorące serce. (ic) <Galeria zdjęć>

 

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier