ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

Wycieczka do Lasów Mirachowskich

2021-09-24 09:21:29
Zdjęcie

Zajęcia języka kaszubskiego w Liniewie związane są z niezwykłymi atrakcjami.  Jedną z nich niewątpliwie była wycieczka do Lasów  Mirachowskich,  w których miał swoją ukrytą  bazę oddział kaszubski Gryfa Pomorskiego o nazwie „Ptasia wola”. We wnętrzu pagórków ciągnęły się tunele i komory , gdzie toczyło się życie partyzantów walczących z faszystowskimi Niemcami o wolność Polski. Zwiedzaliśmy podziemny fragment odrestaurowanego tunelu, który  był domem wolnych jak ptaki żołnierzy w okupowanym kraju.

Odkrywaliśmy tajemnicę czarnego dna Jeziora Lubygość . Według  dawnych  opowieści  sam diabeł się w nim kąpał. Nauka jednak wyjaśnia tę zagadkę: torfowe dno budują spadające co roku liście. Na ścieżce, którą szliśmy mijaliśmy niezwykłe budowle nie ręką człowieka czynione -  groty - arcydzieła przyrody .

Kolejne lekcje odbyły się w pobliskiej Stryszej Budzie. W przeciągu godziny zwiedziliśmy wszystkie budowle świata w wersji miniaturowej, kolejną godzinę spędziliśmy wśród starych samochodów, motorów, pojazdów wojskowych, zabytkowego sprzętu rolniczego a także pojazdów z bajek, science fiction i fantazy.

Na koniec zajadaliśmy najpyszniejsze w świecie gofry, korzystaliśmy z różnorodnych placów zabaw, sali śmiechu, zamku strachu.

 I tak miło, w klimatach kaszubskiej kultury  spędziliśmy  sobotę 18.09.2021r. (ic) <Galeria zdjęć>

 

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier