Wielkie święto w naszej szkole

2021-11-10 18:46:09

W środę 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości nasi uczniowie przyszli do szkoły ubrani w stroje galowe. Od pierwszej lekcji z dumą nosili kokardy narodowe zwane potocznie kotylionami. Wszystko to dla podkreślenia wagi czwartkowego święta. Jednak nie tylko stroje świadczą o postawie uczniów.

Ze względu na obowiązujące ograniczenia związane z pandemią, większość działań odbywała się w klasach.

I tak, uczniowie klas młodszych przygotowywali się do tego wydarzenia już od kilku dni. Przypominali sobie słowa hymnu, stroili okna, wykonywali prace plastyczne, które z dumą zaprezentowali w szkolnej „Galerii Młodych Artystów”, grali w przeróżne gry tematycznie powiązane z nadchodzącym świętem, układali godło narodowe z przygotowanych wcześniej puzzli i tworzyli gazetki klasowe. Ponadto obejrzeli filmy edukacyjne o historii Polski i symbolach narodowych, tworzyli lapbooki z najważniejszymi postaciami historycznymi, symbolami narodowymi i wierszami o Polsce.

Starsze klasy na lekcjach wychowawczych, historii, muzyce, języku polski, a także na innych zajęciach omawiały tematykę odzyskania niepodległości, uczyły się jak z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych, jak i dlaczego należy obchodzić święta państwowe. Przećwiczyły śpiewanie hymnu narodowego, poznały wybitne postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości po ponad stu latach niewoli. Ponadto dowiedziały się, że patriotyzm to nie tylko walka na wojnie z bronią w ręku, ale również odpowiedzialna postawa, systematyczna nauka i praca, okazywanie szacunku innym ludziom, pomoc słabszym, tolerancja wobec osób, którzy wydają się być inne. Uczniowie podjęli dyskusję również na czasami trudne tematy: na czym polega demokracja, kto jest Polakiem?

Po tak dogłębnym i wszechstronnym przygotowaniu nadeszła kulminacyjna chwila. W środę uczniowie od rana tworzyli mapę Polski. Na kolejnych lekcjach poszczególne klasy dokładały własną „cegiełkę” do wspólnego dzieła. Nie mogli tego robić razem, ale i tak dzieło wszystkich uczniów prezentuje się wspaniale. Każdy uczeń przygotował serce, które symbolicznie oddał Polsce. Podczas tworzenia wspólnej Polski uczniowie mieli okazję obejrzeć film „Polska jest piękna” oraz wysłuchać wiersza Wisławy Szymborskiej pt.: „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” recytowanego przez Piotra Fronczewskiego. Przy okazji dzieci zostały obdarowane najbardziej polskimi cukierkami – KRÓWKAMI (dziękujemy radzie rodziców za finansowe wsparcie). Niestety, nie było razem z nami uczniów klasy 4, którzy ze względu na szerzącą się pandemię znaleźli się na kwarantannie.

Zwieńczeniem tego uroczystego dnia było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o godzinie 11:11. I znowu mimo, że klasy były oddzielnie (każda w swojej sali), to przy akompaniamencie odtwarzanym przez szkolny radiowęzeł ponad 200 uczniów jednocześnie zaśpiewało Mazurek Dąbrowskiego.

Miejmy nadzieję, że kolejne tak ważne święta będziemy mogli obchodzić wspólnie. (sf)  <Galeria zdjęć>