ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

„Ludzie listy piszą…”

2022-06-09 09:35:32
Zdjęcie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisania Listów, który obchodzony jest 9 października od 1953 roku, uczniowie klasy 5 oraz 6 przystąpili do międzyszkolnej wymiany listów. Dzięki portalom społecznościowym udało nam się znaleźć panie polonistki i klasy, z którymi postanowiliśmy korespondować:

- klasa 5 integracyjna ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia z Nakła nad Notecią oraz

 - klasa 6 ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach.

  I tak oto rozpoczęła się nasza przygoda z pisaniem listów. My zaczęliśmy jako pierwsi. Postanowiliśmy na początek napisać wspólnie do koleżanek i kolegów z wybranej szkoły. Każdy uczeń miał za zadanie napisać list o szkole i klasie. Czytaliśmy te prace na forum i wybieraliśmy najciekawsze fragmenty. Gdy materiał był już gotowy, zgłosiły się uczennice, które pięknie przepisały treść listu (na ozdobnych kartkach zaprojektowanych i wydrukowanych przez uczniów) po polsku oraz po kaszubsku. W tym miejscu dziękujemy Pani Idzie Czai nadzorującej przekład. Mogliśmy wysłać listy.

 Z niecierpliwością czekaliśmy na odpowiedź.  Niestety, pandemia nieco pokrzyżowała plany, ale… ”Co się odwlecze, to nie uciecze”. Dopiero po feriach zimowych do uczniów klasy 5 dotarła paczka. Uczniowie otrzymali nie tylko listy, drobne upominki: smycze z logo miasta Nakło, mapę miasta z zaznaczoną szkołą, książkę o historii Nakła nad Notecią. Wszyscy czytali list od rówieśników z zapartym tchem i wypiekami na twarzach. Odpowiedzi doczekała się również klasa 6. W zamian uczniowie ponownie napisali jeden wspólny list do klasy oraz indywidualnie – do  wybranej koleżanki/ kolegi ze szkoły w Czechowicach - Dziedzicach o sobie, swoich zainteresowaniach.

  Epistolografia to wielkie wyzwanie! Wymiana korespondencji uczy dzieci przyjaźni, szacunku do zainteresowań innych niż własne, umiejętności dzielenia się swoimi przeżyciami. Poszerza wiedzę z geografii, historii, języka polskiego. Dzieci nabywają umiejętności praktycznego pisania listów, planowania wypowiedzi, zbierania myśli i dobierania słów, używania wielkiej litery w zwrotach grzecznościowych, nazwach własnych, używania skrótów.

  Mamy nadzieję na kontynuację znajomości poprzez pisanie tradycyjnych listów. (wb) <Galeria zdjęć>

 

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier