Kaszёbsczé diktando

2013-12-03 09:46:54

10 listopada 2013 r. odbyło się w Szymbarku  XII dyktando języka kaszubskiego.

Zespół Oświatowy w Liniewie reprezentowały uczennice, które najlepiej napisały tekst kaszubski na poziomie szkolnym. Są to: Anna Lutka  i  Katarzyna Szałajda z klasy I gimnazjum oraz Agnieszka Freda i Anna Krefta z klasy V . Uczestniczkom zostały zapewnione niesamowite atrakcje. Miały okazję zwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu. M.in. były w domku zbudowanym „do góry podłogą”, domku trapera – emigranta z Kaszub, w domku Sybiraka, w zrekonstruowanym łagrze sowieckim, w domku uchodźców polskich z Adampola w Turcji, w dawnych chatkach i dworkach kaszubskich. Widziały najdłuższą deskę świata i największy fortepian. W bunkrze z II wojny światowej przeżyły symulację bombardowania. Na zakończenie odwiedziły kościółek pamiątek z całego świata. Ponadto pozowały do pamiątkowego zdjęcia ze znanymi kaszubskimi pisarzami: Januszem Mamelskim i Tomaszem Fopke a  także z prezesem oddziału głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Był to czas nie tylko związany ze stresem, ale i z całym ogromem przeżyć i wrażeń. Dziewczynki miały możliwość zaczerpnięcia z wielkiego bogactwa kultury kaszubskiej i nie tylko kaszubskiej.(ic)