Liniewsczé Gwiôzdczi

2014-01-09 14:26:52

19 i 20 grudnia liniewskie domy jak w poprzednim roku odwiedzały kaszubskie „Gwiôzdczi”, czyli przebierańcy zwani także „Gwiżdżami”.

Każda postać z „Gwiazdki” pełni szczególną rolę i przychodzi wyłącznie z dobrą wróżbą na nadchodzące Święta a także na zbliżający się Nowy Rok 2014. Śmierć musi stępić swoją białą kosę na szyi na znak, że przez cały najbliższy rok już nie zaszkodzi. Wyjątkowo dużo rogatych „Pùrtków”, „Smãtków” i „Lёcёpirów” z czarnymi widłami i piekielnymi psotami skutecznie – miejmy nadzieję – przeganiały z Liniewa białe, skrzydlate „janiołё”. „Żôłniérz” z biało-czerwonymi policzkami i orłem na czapce a także „szandara” (policjant) – to znak pomnożonego bezpieczeństwa. Baba z Dziadem „rozsypywali” po ulicach dobry humor, żeby go nie brakowało nikomu o każdej porze dnia i nocy. „Miedwiédz”, „bòcón” i „kòzёł” przywracali harmonię z świata przyrody w życiu każdego napotkanego człowieka. I oczywiście, radością wszystkich, zarówno  dzieci jak i dorosłych była obecność „szemla” czyli białego konia, co wróży szczególnie dobrą przyszłość. Jeżeli znalazł się odważny, który dosiadł w tym dniu „szemla” lub przynajmniej pogłaskał po jego smukłej szyi może mieć pewność, że czekają go w najbliższej przyszłości niesamowite przygody i że nie będzie się nudził przez cały rok.

Mieszkańcy Liniewa w większości przyjmowali kaszubskich „Gwiżdży” bardzo życzliwie obdarowując „czym chata bogata” słodyczami, przysłowiowym „dёtkã” (grosikiem) a także dobrym, serdecznym słowem.

„Gwiżdże” trochę napsocili, nahałasowali, wysmarowali buzie węglem i sadzą, ale też składali życzenia, śpiewali kaszubskie i polskie kolędy, no i okazywali wdzięczność kaszubskim „Pón Bóg zapłac wiele razy!” Po równo dzielili się otrzymanymi słodyczami a za zebrane pieniądze został zakupiony słownik polsko-kaszubski tom I A-K  autorstwa E. Gołąbka, książki z kaszubskimi wierszami i bajkami dla dzieci, pomorskie legendy i inne książki o tematyce regionu. Książki te ubogacą regionalną półkę naszej szkolnej biblioteki.(ic) <Galeria zdjęć>