”Westerplatte-znajdź klucz do historii”

2015-04-27 09:18:22

Dnia 23 kwietnia 2015r. klasa druga wraz z rodzicami wyruszyła na Westerplatte. W planach była lekcja historii połączona z grą terenową zorganizowaną przez Muzeum II Wojny Światowej pt.: ”Westerplatte-znajdź klucz do historii”

Na Westerplatte uczniowie byli podzieleni na 3 zespoły. Każdy z nich otrzymał mapę terenu i zaszyfrowany meldunek oraz instrukcję, jak posługując się mapą odszukać 5 wyznaczonych posterunków. Na każdym posterunku czekał  na uczniów przebrany za żołnierza Rekonstruktor wydarzeń, który opowiadał dzieciom fragment historii z września 1939r.,wydawał  komendy i polecenia, po wykonaniu których uczniowie otrzymywali specjalne odznaki i fragment szyfru, aby odszyfrować meldunek. Poszczególne zadania były bardzo fajne- były rzuty granatem ćwiczebnym, przejazd drezyną, rozpoznanie na zdjęciu krążownika Schleswiga-Holsteina.Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali polecenia Rekonstruktorów, poznali wiele ciekawostek związanych z obrońcami Westerplatte i odszyfrowali meldunek skierowany do majora Henryka Sucharskiego. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały nagrodę – papierowe czapki wojskowe, które posługując się instrukcją samodzielnie musiały złożyć. Gra terenowa była bardzo ciekawie zorganizowana, a w tym dniu dopisała nam piękna pogoda, która uatrakcyjniła zajęcia i pozwoliła docenić piękno półwyspu Westerplatte. Na koniec zdecydowaliśmy się na spacer w kierunku pomnika, który wydał się nam ogromny , wręcz monumentalny. Po zwiedzeniu całego terenu Westerplatte, wróciliśmy  do autokaru.

Z Westerplatte udaliśmy się na posiłek oraz na lody.

Zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się do autokaru. Wszystko nam dopisało, pogoda i humorki też…, co uwieczniliśmy na zdjęciach.

Dziękuję rodzicom za pomoc( p. Agnieszce Prabuckiej; p. Urszuli Żakowskiej; p. Żanecie Jach; p. Małgorzacie Potrykus; p. Annie Freitag )(ib) <Galeria zdjęć>