Recytatorski Konkurs Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”

2015-05-25 13:00:44

07.05.2015 odbyła się trzecia edycja Recytatorskiego Konkursu Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. W sali reprezentacyjnej liniewskiego GOKSiR –u 30 uczestników zaprezentowało przygotowane recytacje w języku kaszubskim. Najczęściej recytowanymi utworami  były w tym roku teksty Stanisława Janke’go, Alojzego Nagla , Janusza Mamelskiego, Jana Trepczyka,  Jaromiry i Aleksandra Labudów oraz ludowe bajki w redakcji Jerzego Sampa, Brnarda Sychty i Grzegorza Schramke’go.

Otwarcia konkursu dokonał Pan Wójt gminy Liniewo Mirosław Warczak. Zwrócił uwagę zebranych na piękno kultur kaszubskiej i kociewskiej ciągle żywych w naszych okolicach leżących na pograniczu tych regionów i w obecnych czasach szczególnie rozwijających się dzięki nauce języka kaszubskiego w szkołach. Życzył wszystkim uczestnikom jak najpiękniejszych występów artystycznych oraz miłego spędzenia czasu.

W skład jury weszli: Pani Felicja Baska-Borzyszkowska, nauczycielka języka kaszubskiego w Kaszubskim Liceum w Brusach i Liceum w Bytowie, autorka podręcznika do nauki języka kaszubskiego dla szkół średnich, Pan Andrzej Busler, prezes oddziału gdyńskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, redaktor kaszubskiego czasopisma Pomerania oraz Pan Grzegorz Prondziński, nauczyciel języka kaszubskiego w Garczynie i Wysinie.

Werdykt  jurorów przedstawia się następująco:

W kategorii: grupa przedszkolna

I miejsce-Maria Mączkowska z ZO w Liniewie,
 II miejsce- Dominika Biesik z SP w Głodowie,
 III miejsce -Amelia Grabska z SP w Głodowie,
wyróżnienie- Wiktor Hetmański z SP w Głodowie,

- W kategorii: klasy I-

I miejsce- Michał Mielewczyk   z SP w Garczynie,
II miejsce-Szymon Górski z SP w Głodowie,
 III miejsce – Marta Zypper
wyróżnienie

-  w kategorii: klasy IV-VI