Tej nocy wybawiamy zapadły zamek i zaklętą królewiankę

2015-05-25 13:06:40

17 kwietnia dla najmłodszych uczestmików zajęć z języka kaszubskiego (z klas I – III) rozpoczęła się po lekcjach „nocna” przygoda z Remusem – bohaterem najważniejszej książki napisanej po kaszubsku: „Żëcé ë przigòdë Remùsa” Aleksandra Majkowskiego.  Remus był małym chłopcem,  gdy zjawił się na pustkach, nikt nie znał jego mamy ani taty. Posiadał dziwne cechy: wadę wymowy, ale widział też rzeczy, których nie widzą zwykli ludzie - zapadły zamek i zaklętą królewnę. Okazało się, że jest rycerzem wybranym, by uwolnić królewnę z zaklęcia. Jego zadaniem było przeniesienie królewny przez głęboką wodę zwyciężając trzy straszne zjawy,  które przeszkadzały mu w wykonaniu zadania.

Dzieci z liniewskiej szkoły poznając historię Remusa podjęły się zadań, by razem z kaszubskim rycerzem walczyć o uwolnienie królewny z zaklęcia. Podzielone zostały na trzy drużyny: „smoczy miecz” herbu palmeta, „piekielny kieł” herbu niebieska róża i „FC Liniewo” herbu serce w kratkę.

Drużyny otrzymały następujące zadania:

1.      Wykonanie tarczy z kaszubskim motywem herbu drużyny;

2.      Symetryczna wycinanka królewny lub rycerza oraz zaprojektowanie wyciętej postaci szaty;

3.      Ułożenie z puzzli  trzech zamków;

4.      Namalowanie  trzech strasznych widziadeł na podstawie opisów z kaszubskiej powieści oraz odgadnięcie ich imion.

5.      Rywalizacje zręcznościowe.

Zapadły zamek i zaklęta królewna to symbole kaszubszczyzny, która ciągle potrzebuje rycerzy walczących o jej istnienie i pokonanie widziadeł, których imiona brzmią: STRACH, TRUD i NIE WARTO. Drużyny z Liniewa znakomicie wykonały swoje zadania i mogły świętować zwycięstwo. Pan Dyrektor dzielnym rycerzom zafundował długopisy z elementami kaszubskich wzorów.

Kaszubski biwak, to niezwykłe przygody i ogromna przestrzeń dla dziecięcej wyobraźni, ale też wspaniała zabawa i integracja z kolegami i koleżankami z naszej szkoły.(ic) <Galeria zdjęć>