I miejsce Moniki Jurczak w finale w Chmielnie

2015-06-02 13:29:22

Żeby dostać się do finału, Monika Jurczak musiała przejść przez eliminacje szkolne, gminne i powiatowe. 30 i 31 maja odbył się finał Recytatorskiego Konkursu Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Rywalizowali najlepsi recytatorzy z całego województwa pomorskiego.

Spośród 14 uczestników kategorii IV-VI Monika okazała się najlepsza. Jej kaszubszczyzna literacka była czysta i piękna, a interpretacja utworów bardzo sugestywna. Jurorzy konkursu, to grono najznakomitszych znawców języka kaszubskiego: profesor Edward Breza, współautor (wraz z ś.p. prof. Jerzym Trederem) Gramatyki Kaszubskiej, autor wielu naukowych pozycji dotyczących języka polskiego i kaszubskiego, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego – przewodniczący jury, dr. Hanna Makurat, znana poetka kaszubska, wykładowczyni etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim, Bożena Ugowska, również wykładowczyni etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim i poetka kaszubska, ks. Sławomir Drzeżdżon z Katedry Oliwskiej oraz Tomasz Fopke, dyrektor muzeum w  Pałacu Przebendowskich w Wejcherowie, aktor i śpiewak o ogromnej popularności na Kaszubach.

W sobotę od godziny 10.00 do 16.00 (z przerwą obiadową) odbyły się przesłuchania recytatorów, następnie spotkanie jurorów i opiekunów. Podczas tego spotkania jurorzy wypowiadali swoje ogólne uwagi na temat zaprezentowanych interpretacji literatury, nauczyciele natomiast dzielili się własnymi doświadczeniami. Na koniec odbył się koncert młodych artystów kaszubskich, który zrelaksował zarówno uczestników jak i gości.

W niedzielę, po mszy z kaszubską liturgią w chmielewskim kościółku, którą celebrował ks. Sławomir Drzeżdżon odbyła się wielka gala odczytania wyników, rozdania nagród zakończona ucztą pełną przepysznych smakowitości.

Gratulujemy Monice sukcesów i życzymy dalszych, wspaniałych artystycznych dokonań.(ic) <Galeria zdjęć>