,,Z wierszem na ustach, czyli uśmiech limeryku" ...

2015-12-10 09:14:39

My, uczniowie klasy 5 Szkoły Podstawowej w Liniewie (Tropiciele przygód), zgłosiliśmy swój udział w grze czytelniczej pt. "Między nami czytelnikami" Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. W pażdzierniku ogłoszono zadanie pierwsze polegające na napisaniu limeryków na temat czytania oraz wykorzystania ich do promocji czytelnictwa.

Rozpoczęliśmy wykonanie zadania od zapoznania się z gatunkiem literackim i przykładami limeryków. W ciągu kilku lekcji oraz pracy twórczej w domu powstało kilkanaście utworów. Ponadto w wyniku wielu rozmów, dyskusji, burzy mózgów ustaliliśmy plan propagowania czytelnictwa w najbliższej okolicy.

Wszyscy zgodzili się z myślą, że aby zachęcić kogoś do czytania, należy najpierw podsunąć mu literaturę lekką, radosną i niezbyt obszerną. Z bogactwa limeryków i fraszek polskich poetów klasa wybrała kilkadziesiąt utworów do antologii, którą kilka osób oprawiło i ozdobiło rysunkami. Nie omieszkaliśmy do tomików dołączyć naszą twórczość. Kolejne grupy wykonały plakaty zachęcające do czytania. Zbiory wierszy i plansze rozprowadziliśmy  w różne miejsca na terenie naszej gminy. Dobrymi punktami do zapoznania się z wybranymi utworami wydały się nam poczekalnie. Byliśmy w Urzędzie Gminy, gdzie zostaliśmy życzliwie przyjęci i tam umieściliśmy plakat i naszą antologię limeryków i fraszek dla petentów urzędu. Ponadto odwiedziliśmy Niepubliczny Ośrodek Zdrowia w Lubieszynie, by pacjenci u stomatologa czy lekarza rodzinnego mogli miło spędzić czas na lekturze, czekając na wizytę. Nasze działania propagowania czytelnictwa nie ominęły szkoły. Własne utwory a także plakaty zachęcające do czytania  zamieściliśmy w gablocie Samorządu Uczniowskiego oraz na gazetce na piętrze szkoły. Antologię fraszek i limeryków poetów polskich wraz z naszymi limeryka udostępniliśmy uczniom w bibliotece szkolnej.

Praca nad realizacją zadania dostarczyła nam mnóstwa radości i dobrej energii. Nie możemy doczekać się kolejnego wyzwania. A poniżej nasze trzy najlepsze limeryki. (wb) <Galeria zdjęć>

Kiedyś żyły w Liniewie dzieci,

Które ciągle siedziały w sieci.

I nagle panie je oświeciły,

Do biblioteki ciągle chodziły

Książki pokochały te liniewskie dzieci.

Czytanie książek w Liniewie to piękna zabawa.

Dla nas „W pustyni i w puszczy" to super sprawa.

Lubimy książki przygodowe,

Sensacyjne i bajkowe,

Ale zawsze ciekawe. Dla nas brawa.

Do szkoły w Liniewie dziewczynki chodziły.

I tylko lalkami, klockami się ciągle bawiły.

Kiedyś mamusie książki im dały,

I do czytania je namawiały.

Natychmiast lalki w kąt rzuciły.