„Nauczmy się tego kraju na pamięć…”

2016-04-30 07:11:09

Patriotyzm to słowo, które dla wielu młodych ludzi brzmi sztucznie, wyjątkowo patetycznie, a przecież to wartość, którą warto – a nawet należy – pielęgnować. I tak właśnie dzieje się w naszej szkole. Od wielu już lat uczniom i nauczycielom w ich pracy towarzyszy biało – czerwona flaga, wciągana na maszt 1 września, a zdejmowana w ostatnim dniu roku szkolnego. Jej widok nieustannie przypomina o korzeniach, tożsamości narodowej, a także ofiarach poniesionych dla naszego kraju.

Ważnymi również elementami wychowania patriotycznego i obywatelskiego są także organizowane przez szkołę obchody różnego rodzaju rocznic i świąt. 29 kwietnia 2016 uczczono zbliżające się święta majowe. Już wcześniej odświętnie przystrojono całą szkołę w biało – czerwone barwy i przygotowano okolicznościowe gazetki, a w piątek wszyscy uczniowie, przyozdobieni własnoręcznie wykonanymi kokardami narodowymi, w szczególny sposób uczcili 225-tą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej i IA gimnazjum zaprezentowali swym koleżankom i kolegom dwa słowno – muzyczne spektakle.

Najpierw IV-klasiści z pomocą kilku koleżanek z klasy IA gimnazjum zaprezentowali inscenizację, w której przypomnieli wszystkie majowe święta oraz w przystępnej formie przybliżyli wydarzenia związane z 3-Majową Konstytucją. Odbiorcami tego wystąpienia byli uczniowie klasy I-III szkoły podstawowej, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali biało – czerwone flagi.

Następnie uczniowie klasy IA gimnazjum (tym razem z pomocą kolegów z klasy IV) dali kolejny popis. Tym razem był on poważniejszy w treści, ponieważ odbiorcami byli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Uczniowie podkreślili wagę wydarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, a także tłumaczyli, czym jest współczesny patriotyzm. Szczególne wrażenie zrobiły na wszystkich stare patriotyczne pieśni, a także utwory z repertuaru Marka Grechuty.

Wspólnym, pięknym akcentem obu akademii był odegrany na trąbce hymn państwowy przez ucznia klasy IV – Jakuba Dolnego.

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły Zbigniew Werczyński zaapelował do wszystkich o godne uczczenie zbliżających się świąt i wywieszenie we wszystkich domach flag państwowych.

- Niech biel i czerwień na ulicach naszych miejscowości jest świadectwem naszego przywiązania do kraju, poszanowania jego historii, tradycji i umiłowania wolności… (sfwf) <Galeria zdjęć>