Kònkùrs „Rodny Mòwë” 2016

2016-05-05 10:19:22

Po raz czwarty odbył się w naszej gminie Recytatorski Konkurs Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”.

Czteroosobowe jury oceniło recytacje 32 uczestników konkursu

W skład jury weszli znakomici znawcy języka i literatury kaszubskiej: pan Andrzej Busler – prezes gdyńskiego oddziału ZK-P, właściciel oficyny „Czëc” oraz sklepiku z pamiątkami kaszubskimi, przewodniczący komisji, pan Jerzy Nacel – autor podręcznika do chemii w j. kaszubskim, emerytowany wykładowca Akademii Morskiej, działacz gdańskiego oddziału ZK-P, pan dr Jerzy Koszałka wykładowca europeistyki w Politechnice Gdańskiej, działacz gdańskiego oddziału ZK-P oraz pan Grzegorz Prądziński – nauczyciel języka kaszubskiego w Garczynie i Wysinie.

Gośćmi honorowymi byli  proboszcz parafii Liniewo Ksiądz Grzegorz Flisikowski – rodowity Kartuzjanin, Ojciec Księdza Proboszcza i pan Dariusz Majkowski – redaktor naczelny miesięcznika „Pomerania”.

Dyrektor ZO w Liniewie pan Zbigniew Werczyński przywitał i przedstawił gości. Wspomniał o historii nauczania tego języka w gminie liniewskiej. Przytoczył wyniki badań dra Jana Mordawskiego, który zauważył niewielki procent rdzennej kaszubskości tej ziemi leżącej przecież na pograniczu Kaszub i Kociewia. Ludność deklarująca swoją kaszubską tożsamość należy raczej do napływowych osadników.

Następnie wypowiadał się pan wójt gminy Liniewo. Mówił o otwartości liniewskiej ludności  na rozwój kultury kaszubskiej w gminie, czego dowodem jest nauka języka kaszubskiego prowadzona we wszystkich szkołach gminy  a także obecny konkurs, który przyciągnął tylu uczestników, w dużej części także ich rodziców. Pozdrowił wszystkich recytatorów, życzył im najpiękniejszych interpretacji, sukcesów a także miłego spędzenia czasu podczas trwania konkursu.

Przed występami recytatorskimi zaprezentował swój program taneczny szkolny zespół folklorystyczny tworzący się przy ZO w Liniewie.

Werdykt konkursu przedstawia się następująco:

W kategorii: grupa przedszkolna I miejsce Kamilowi Richertowi z ZO w Liniewie, II miejsce Zuzannie Garskiej z SP w Głodowie oraz dwa III miejsca Adelce Knitter z ZO w Liniewie i Mai Potrykus z SP w Głodowie.

W kategorii: klasy I-III I miejsce przyznano Julce Zakrzewskiej z SP w Głodowie, II miejsce Michałowi Mielewczyk z ZO w Garczynie oraz ex aequo III miejsce Ani Mielewczyk z ZO w Garczynie i Kornelii Holc z SP w Wysinie.

W kategorii: klasy IV-VI I miejsce zdobyła Klaudia Kaszubowska z ZO w Garczynie, II miejsce Marta Koprek z ZO w Liniewie, III miejsce Weronika Klasa z SP w Głodowie.

W kategorii: gimnazjum, zwycięzczynią  I nagrody została Marta Bielawska z ZO w Liniewie, II miejsce otrzymała Monika Jurczak z ZO w Liniewie..

W podsumowaniu pan Andrzej Busler stwierdził, że poziom przygotowanych recytacji  był bardzo wysoki, wybrane utwory ambitne i wcale nie proste w interpretacji. Recytowano fragmenty powieści najwybitniejszych pisarzy kaszubskich: Aleksandra Majkowskiego, Jana Drzezdzona, Alojzego Nagla, poezję m.in. Jana Piepki, Jerzego Łiska i szczególnie bliskiego jurorowi pochodzącego z Gdyni Jana Szutenberga. Odczuwało się, że uczniowie  rozumieją recytowane teksty a kaszubszczyzna piękna i czysta.

Podczas eliminacji powiatowych, naszą gminę reprezentować będą: Kamil Richert, Zuzia Garska, Julka Zakrzewska, Michał Mielewczyk, Klaudia Kaszubowska, Marta Koprek, Marta Bielawska i Monika Jurczak.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom pięknych recytacji, zwycięzcom sukcesów oraz wysokich osiągnięć w kolejnych etapach konkursu.(ic)<Galeria zdjęć>