Nietypowa lekcja patriotyzmu

2016-11-12 07:21:49

10 listopada 2016r. – w przeddzień Święta Niepodległości – uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystych akademiach. Najpierw uczniowie szkoły podstawowej, a potem gimnazjaliści spotkali się z gościem, panem majorem Jarosławem Walińskim. Gość zaprezentował się uczniom w galowym mundurze oficera Wojska Polskiego i przedstawił, wspomagając się prezentacją multimedialną, historię związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.  Uczniowie usłyszeli o walkach Polaków o przyłączenie Wielkopolski, Śląska i innych ziem do ojczyzny. Wiele faktów związanych z przyjazdem do Polski Józefa Piłsudskiego oraz przebiegiem Bitwy Warszawskiej 1920 zaprezentowanych przez  gościa z pewnością głęboko zapadły w pamięć uczniów. Gość nawiązał również do tematyki patriotycznej. Zwrócił uwagę, że patriotyzm nie polega tylko na walce o wolność ojczyzny, patriotyzm można okazywać również przez dbałość o czystość języka polskiego, wypełnianie codziennych obowiązków czy dbałość o środowisko.  Dla uczniów szkoły podstawowej pan major przeprowadził również krótki quiz z nagrodami, gimnazjaliści mogli natomiast zapoznać się z pracą żołnierza zawodowego.

Oba spotkania odbyły się w uroczystej atmosferze. Hymn uczniowie odśpiewali przy akompaniamencie trąbki (grał uczeń klasy 5 – Jakub Dolny) oraz z towarzyszeniem chóru złożonego z uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Pan major J. Waliński oddając honory fladze państwowej zaprezentował szablę kawaleryjską (replika szabli z okresu Bitwy Warszawskiej, którą otrzymał przechodząc do rezerwy) . Wszyscy uczniowie i nauczyciele przypięli kokardy narodowe. Dyrektor szkoły, p. Zbigniew Werczyński wręczył dyplomy gimnazjalistom, którzy wyróżnili się w zakończonym kilka dni wcześniej konkursie literackim „Niepodległość dla współczesnego młodego Polaka”. Na zakończenie chór zaśpiewał jeszcze Rotę. Dodatkowo gimnazjaliści przygotowali i przeprowadzili na przerwach międzylekcyjnych quiz popularyzujący wiedzę o historii odzyskania niepodległości przez Polskę.

To był bardzo uroczysty dzień w naszej szkole, do uświetnienia którego przyczyniło się wiele osób. Dziękujemy wszystkim. W szczególności dziękujemy panu majorowi Jarosławowi Walińskiemu, dla którego pobyt w naszej szkole był (mamy nadzieję) sympatycznym powrotem do miejsca, gdzie zaczęła się jego edukacja. (sf) <Galeria zdjęć>