Z wizytą w Będominie

2017-11-13 08:41:20

W przeddzień Święta Niepodległości, 7 listopada odbyła się wycieczka klas IVa oraz IVb do XVIII-wiecznego dworku w Będominie, w którym urodził się twórca naszego hymnu narodowego – Józef Wybicki.

Muzeum Hymnu Narodowego to jedyne muzeum hymnu na świecie. Prowadzone w nim zajęcia były wyjątkowo ciekawe. Pani przewodnik w barwny sposób przedstawiła życie prywatne i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego” stała się naszym hymnem narodowym. Dodatkową atrakcją było obejrzenie całego drzewa genealogicznego rodziny Wybickich oraz usłyszenie dźwięków wydawanych przez prawdziwy werbel. Dzieci miały okazję ujrzeć zabytkowe wnętrza pomorskiego dworku szlacheckiego – jadalnię, alkowę matki Józefa, salonik rodzinny. Kolejne wystawy ukazywały rolę pieśni Wybickiego w podtrzymywaniu tożsamości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości. Na koniec nie obyło się bez kupienia pamiątek.

Dzięki wizycie w Muzeum Hymnu Narodowego uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę o Józefie Wybickim oraz historii naszego hymnu narodowego.(wb) <Galeria zdjęć>