Kaszëbsczé szlachë

2017-12-13 21:33:52

Dni 1 i 2 grudnia były bardzo pracowite i kreatywne dla młodzieży z Liniewa, Głodowa i Dębnicy Kaszubskiej. Wszystko zaczęło się od biwaku w naszej szkole. Pokazaliśmy przyjaciołom z Dębnicy nasz najnowszy układ tańca kaszubskiego na bazie kroków kòsédera. Zrobiliśmy im warsztaty taneczne, na których pokazaliśmy podstawowe kroki polki i kòsédera. Tego samego wieczoru uczyliśmy się haftu figuralnego bardzo popularnego na Kaszubach.

Następny dzień był równie pracowity i bogaty w wydarzenia. Zwiedziliśmy Polską Szkołę w Płotowie, która podczas zaborów walczyła o polskość środowiska. Każde miejsce w tej szkole wypełnione jest pamiątkami nauki języka i kultury polskiej i kaszubskiej z dawnych czasów. Te pamiątki są świadectwem ogromnej miłości tego, co ojczyste i walki o przetrwanie kultur wielkiej i małej Ojczyzny w tamtych najtrudniejszych czasach zaboru pruskiego i póżniej II wojny światowej.

W Zagrodzie Styp – Rekowskich poznaliśmy bohaterskie dzieje rodu. W historii Polski zapisali swój honorowy udział w walkach o wolność i niepodległość, o język i kulturę.

Oprócz dotykania tak poważnych i ważnych tematów, relaksowaliśmy się lepieniem i pieczeniem pierniczków a także przygotowywaniem tradycyjnych ozdób choinkowych.

Czas upłynął bardzo miło i w niezwykłej atmosferze, bo wszystko, co się przeżywa wśród przyjaciół nabiera nowych znaczeń a czas pożegnania jest tylko oczekiwaniem na kolejny wspólny biwak, wspólną wyprawę po wiedzę o naszym regionie – tym maleńkim ukochanym kawałkiem Polski. (ic)  <Galeria zdjęć>