Wycieczka do Zakopanego

2018-05-21 12:47:51

W dniach 13 - 18 maja 2018 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum w towarzystwie młodszych koleżanek i kolegów z klas drugich oraz siódmych szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego. Czterdziestu uczniów pod opieką nauczycieli zamieszkało w stolicy Tatr, skąd wyruszali na szlaki swych wędrówek.

Ogromne wrażenie zrobiło na wszystkich zwiedzenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. To wyjątkowe miejsce wstrząsnęło wszystkimi. Zgromadzone w muzeum dowody hitlerowskich zbrodni są świadectwem tego, do czego zdolny jest człowiek ulegający zbrodniczej ideologii. Wszyscy z uwagą i w ogromnym skupieniu słuchali wstrząsających relacji przewodników.

Kolejne dni wycieczki miały już nieco swobodniejszy charakter. Wiele emocji towarzyszyło młodym turystom podczas wędrówek po Tatrach. Dolina Kościeliska i Wąwóz Kraków zachwycały niezwykłymi krajobrazami, jednak najwięcej radości sprawiły wszystkim przejażdżki wyciągiem krzesełkowym z Polany Szymoszkowej na Gubałówkę oraz na Wielkiej Krokwi.

Zdecydowanie więcej wysiłku wymagało od wszystkich zdobycie Sarniej Skały. Mimo ogromnego zmęczenia, bólu i obtarć stóp warto było sprawdzić samego siebie. Przepiękny szlak przez Kalatówki, Ścieżkę nad Reglami, Dolinę Białego i Polanę Strążyską był niezwykle wymagający, lecz widoki z Sarniej Skały rekompensowały włożony w zdobycie szczytu trud.

Ostatni dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Wieliczki. Przez ponad trzy godziny zachwycaliśmy się pięknymi korytarzami i komorami solnymi, a po obiedzie ruszyliśmy w kierunku Liniewa. Po drodze zatrzymaliśmy się w Częstochowie. Ze względu na padający deszcz zwiedzanie ograniczyliśmy do uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim.

Pełni wrażeń nad ranem w piątek dotarliśmy do Liniewa. Z pewnością jeszcze długo będziemy mieli w pamięci odwiedzone przez nas miejsca, a w szczególności codzienne spacery na Krupówki, zwane przez większość „Kroplówkami”. (wf) <Galeria zdjęć>