Wymiana polsko-niemiecka

2018-06-22 15:27:14

Uczniowie i nauczyciele szkoły w Liniewie po raz kolejny przyjmowali gości z zagranicy. Przez kilka dni cieszyliśmy się obecnością młodzieży i ich opiekunów  z partnerskiej szkoły w Heskem.  Wizyta ta stanowiła dopełnienie wymiany polsko – niemieckiej, której pierwsza część, czyli wizyta w Niemczech, odbyła się miesiąc wcześniej.

Pobyt w Polsce nie był długi, ale dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasi partnerzy spędzili czas w sposób interesujący i relaksujący. Program był połączeniem wspólnej nauki i przeżywania historii oraz chwil, które pozwalały na bliższe poznanie się uczestników, zadzierzgnięcie  przyjaźni, znalezienie wspólnego języka nie tylko w sensie znajomości języków obcych, ale przede wszystkim porozumienia i zrozumienia swoich celów, priorytetów życiowych, wartości.

Pierwszy dzień spędziliśmy na zapoznaniu gości ze szkołą, uczniowie niemieccy mieli okazję uczestniczyć w niektórych lekcjach, na przerwach rozwiązywali quiz, odbywali rajd po szkole, czyli odpowiadali na różne pytania dotyczące szkoły, nauczycieli i obsługi. Oczywiście musieli samodzielnie znaleźć odpowiedzi, pytając o to po niemiecku lub angielsku. Przed południem udaliśmy się do Urzędu Gminy, gdzie uroczyście przywitał nas wójt, a później obejrzeliśmy tańce kaszubskie w wykonaniu naszych artystów uczących się tego języka i kultury. Następnego dnia udaliśmy się do CEPR w Szymbarku, gdzie wspólnie mieliśmy okazję zobaczyć, usłyszeć i przeżyć trudne momenty polskiej historii, nierzadko splecionej z niemiecką. Kolejnym miejscem odwiedzonym przez nas było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a ostatni dzień poświęciliśmy na wizytę w Gdyni, mieście które powstało jako dowód na sprawność Polski w odbudowie kraju po okresie zaborów i wyniszczającej pierwszej wojnie światowej. Spacer po bulwarze, krótki pobyt na plaży oraz rejs z Gdyni do Sopotu pozwoliły wszystkim zrelaksować się i poczuć wakacyjną atmosferą, tym bardziej, że pogoda była wręcz idealna.

Nasi goście wyjechali pełni wrażeń, na spotkaniu pożegnalnym widać było, że uczestnicy wymiany byli wyraźnie wzruszeni. Mam nadzieję, że pozytywne wrażenia doznane podczas tego spotkania zaowocują długotrwałymi, przyjacielskimi kontaktami. (eł) <Galeria zdjęć>