„Zemsta” Aleksander Fredro

2011-02-04 10:22:20

Już po raz drugi w naszej szkole mieliśmy okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym przygotowanym przez uczniów gimnazjum. 13 stycznia 2011 r. odbyła się premiera „Zemsty” Aleksandra Fredry dla zaproszonych gości, rodziców i uczniów oraz mieszkańców gminy Liniewo.

Przygotowania trwały kilka miesięcy. Młodzież podczas zajęć kółka teatralnego uczyli się trudnego tekstu, właściwej dykcji, mimiki oraz ruchu scenicznego. Próby niejednokrotnie trwały kilka godzin, do późnego wieczora. Nad całością czuwała opiekunka kółka i główny reżyser p. Wiesława Barańska, Scenografią zajęła się p, B. Karczyńska, adaptację tekstu Fredry na potrzeby szkoły zajęli się wspólnie p. W. Barańska oraz p. Wojciech Figiel, który uczestniczył w ostatnich próbach oraz pełnił funkcję suflera.

Gimnazjaliści sprostali wysokim wymogom sztuki, zachwycili publiczność swą grą aktorską, wielokrotnie rozbawiając do łez. Doznań dostarczyły niezapomniane kreacje głównych bohaterów komedii: Papkin – Piotr Ginter, kl. III a, Cześnik Raptusiewicz – Damian Szultka, kl. III b oraz Rejent Milczek – Patryk Weier, kl. III b. Nie mniej ciekawie zagrali: Klara – Joanna Jurczak , kl. II b oraz Klaudia Sarabon, kl. III c, Podstolina – Weronika Myszkier, kl. III c oraz Wioleta Wydrowska, kl. II b, Wacław Milczek – Filip Urban, kl. III b, Śmigalski – Julian Wakuliński, kl. I a, mularze – Łukasz Koprek, kl. III a i Marcin Jażdżewski, kl. III a. Niezwykłą atmosferę podczas przedstawienia z całą pewnością wzmocniło profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie, o które zadbał dyrektor, p. Zbigniew Werczyński, bogata scenografia oraz kostiumy wypożyczone z Państwowej Opery Bałtyckiej. Spektakl wystawiono także następnego dnia dla zaproszonych gości – osób niepełnosprawnych i wszystkich uczniów Zespołu Oświatowego w Liniewie.

Spontaniczne reakcje publiczności świadczyły o bardzo dobrym przyjęciu kolejnej sztuki w wykonaniu uczniów Gimnazjum Publicznego w Liniewie. Dla uczestniczącej w projekcie młodzieży był to czas świetnej zabawy, mimo ciężkiej pracy i sporego wysiłku. To przecież na pewno dobry sposób na spędzanie wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań i bezpośredni kontakt z literaturą i teatrem.

Galeria zdjęć